Gorąca kawa w śnieżno-białej filiżance, parująca zupa w wazie, czy też smakołyki na talerzykach sprawiają, że porcelana towarzyszy każdemu na każdym kroku. Aż trudno uwierzyć w to, że w dzisiejszych czasach porcelanę wyrabia się praktycznie w ten sam sposób, w jaki robili to Chińczycy w VII wieku naszej ery. To właśnie w tych czasach powstawały słynne dziś na cały świat wazy z dynastii Ming.
Tajemnica produkcji porcelany była przez bardzo długi czas pilnie strzeżona. Jednakże europejscy kupcy oraz alchemicy bardzo się tym zaczęli interesować i chcieli zgłębić jej tajniki. Dopiero w 1709 roku Europejczycy poznali jaki surowiec jest do tego wykorzystywany oraz jaki proces wytwarzania masy porcelanowej temu towarzyszy. Jan Fryderyk Boettger, alchemik, który był zatrudniony na dworze Augusta II Mocnego w Dreźnie, próbował bezskutecznie wyprodukować złoto, a odkrył przez przypadek recepturę na porcelanę.
W dawnych latach porcelana posiadała olbrzymią wartość, a na jej zakup mogli sobie pozwolić tylko przedstawiciele najwyższych warstw społeczeństwa. Ponoć za serwis porcelanowy można było wtedy kupić kilka wiosek wraz z mieszkańcami. Dziś natomiast porcelana dzieli się na użytkową (na przykład ambition fala i ambition talerze) oraz ozdobną.